Cukrárna Kolbaba Brno

Cukrárna kolbaba

V cukrárně Kolbaba se snoubí tradice s poctivým řemeslem. Každý milovník kávy si jistě rád vychutná svůj oblíbený šálek v pěkném prostředí stylové kavárny, kde si bude moct navíc pochutnat na nějakém tom zákusku nebo dortíku. Takovou možnost skýtá například proslulá brněnská cukrárna Kolbaba.

Léta vzestupů i pádů

Cukrárna Kolbaba má zase sebou dlouhou historii, která se začala psát roku 1929. Tehdy si cukrář Bohumír Kolbaba a jeho žena otevřeli svůj první podnik na Kounicově ulici v centru Brna. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat, a tak se stalo, že jim prostory původního domu byly brzy malé.

Manželé tedy koupili dům číslo 11 na téže ulici. V něm vznikl stylový funkcionalistický interiér, který mohli Brňané navštěvovat od 21. prosince 1938. Podnik si během své historie prošel těžkými obdobími, ať už se jednalo o druhou světovou válku nebo následné znárodnění.

Na tradici cukrárny se podařilo navázat až v roce 2011, a to stále ještě v původních prostorách, které si zachovaly svoji někdejší atmosféru. Návštěvníci mohli obdivovat typickou galerii s mramorovým schodištěm, stejně jako původní lustr nebo zrcadlo. Z provozních důvodů se však podnik v roce 2022 přestěhoval na jinou adresu. Najdete ho stále na ulici Kounicově, tentokrát však o několik domů dál, v čísle 21.

To nejlepší pro mlsné jazýčky

Cukrárna Kolbaba si zakládá především na vynikajících dortech a dezertech vlastní výroby. Pochutnají si tu milovníci tradičních českých zákusků – věnečků, větrníků nebo indiánků. Vyzkoušet ale můžete i dnes tolik oblíbenou panna cottu nebo nejrůznější rolády.

Všechny zákusky jsou samozřejmě připravené ze surovin nejvyšší kvality. Čeká na vás nadýchané těsto, které se doslova rozplývá na jazyku, sladká čokoláda, lahodné ovoce, čerstvá šlehačka a spousta dalších dobrot.

Co se týče dortů, můžete se těšit na opravdu pestrou nabídku. Milovníci čokolády určitě ocení tradiční sachr dort. Ti, kteří dávají přednost ovoci, si nejspíš zvolí malinový, jahodový nebo třeba mango dort. Nechybí ale ani dort s vaječným likérem, pistáciový či jogurtový dort a mnohé další.

Specialitou podniku je potom legendární dort Kolbabova pohádka. Originální receptura pochází z roku 1938. Tehdy se Kolbabovi potýkali s nedostatkem čokolády, která je hlavní surovinou této pochoutky. Dneska si dort bez problémů vychutnáte ve vší parádě.

Všechny dorty si můžete samozřejmě objednat, takže se stanou zlatým hřebem vaší rodinné oslavy, svatby nebo jiné výjimečné události.

Pochoutky naslano

Pokud nejste zrovna milovníci sladkého, nevěšte hlavu. V nabídce cukrárny Kolbaba totiž najdete i celou řadu vynikajících chlebíčků. I ty jsou vyráběny z prvotřídních surovin. Čerstvě upečenou veku pokrývá lahodný bramborový nebo pařížský salát a nechybí ani kvalitní uzeniny, sýry či zelenina – záleží jen na vašem výběru. Vyzkoušet můžete také speciální slaný větrník.

Bez kávy by to dnes nešlo

K dobrému dortíku nebo chlebíčku se samozřejmě hodí voňavá káva. V době, kdy cukrárna Kolbaba začínala, se tu servírovala pouze horká čokoláda. Kávu tehdy manželům Kolbabovým zakázal Cech cukrářů a kavárníků.

Dneska už to samozřejmě naštěstí neplatí. Hosté si tu tak mohou dopřát výbornou kávu značky Musetti. I ona se vyznačuje dlouholetou tradicí, protože se zrodila v italském městě Piacenza v roce 1934, odkud postupně pronikla do celého světa. 

Ať už dáváte přednost espressu jako z pravé italské kavárničky, napěněnému cappuccinu nebo třeba lahodnému latte macchiatu, určitě si přijdete na své. Káva Musetti si jistě získá vaše srdce díky své neodolatelné chuti a intenzivní vůni. V chladných dnech se člověk rád ohřeje, třeba šálkem horkého čaje Musetti. Společně s dobrotami z cukrárny Kolbaba vytvoří dokonalou kombinaci, která vám zpříjemní den.