Bezkofeinová káva

Káva – vynikající nápoj, na který většina z nás nedá dopustit. Jeho zásadní složkou je kofein, který může mít na naše tělo řadu příznivých účinků. Zrovna tak mu ale dokáže škodit. Patříte k lidem, kteří se mu z nějakého důvodu potřebují vyhnout? A jste zároveň milovníky kávy? Nemusíte si zoufat, protože i pro vás existuje řešení – v podobě bezkofeinové kávy.

#ShowMore#

Kofein pomáhá, ale i škodí

Kromě kávy najdeme kofein také v čaji nebo v energetických nápojích. Přináším nám řadu výhod – podporuje činnost centrální nervové soustavy a srdce a napomáhá trávení, protože zvyšuje produkci žaludečních kyselin.

Samozřejmě ale platí pravidlo „všeho s mírou“. Nadměrná konzumace kofeinu je škodlivá. Může způsobovat neklid, nespavost, úzkosti, srdeční arytmie nebo žaludeční obtíže. Účinky kofeinu jsou samozřejmě individuální a každý člověk snese jiné množství – někteří lidé jsou vůči kofeinu citlivější a špatně jej snášejí i v menších dávkách. Vyvarovat by se mu měli lidé se srdečními chorobami a opatrní musejí být i ti, kteří trpí vysokým krevním tlakem. Kofein se rovněž nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.

Pokud patříte mezi některou z výše zmíněných skupin, a přesto se kávy nechcete vzdát, nevadí. Právě pro vás je určená bezkofeinová káva, která chutná stejně dobře jako její kofeinová příbuzná.

Historie bezkofeinové kávy

Oddělování kofeinu od kávových zrn není žádná novinka. Tyto pokusy probíhaly už v první polovině 19. století. První patent na výrobu bezkofeinové kávy nakonec získal Ludwig Roselius v roce 1906. Jak už to u objevů často bývá, přišel na něj zcela náhodou. Náklad kávy se mu totiž nedopatřením namočil do mořské vody. Výsledkem bylo, že zrna ztratila velké množství kofeinu – chuť jim ale zůstala.

V Československu získal patent na přípravu bezkofeinové kávy Zdeněk Žáček v roce 1962.

Jak se kofein odstraňuje

V současné době se pro odstraňování kofeinu z kávových zrn používají především dva způsoby – takzvaný evropský a švýcarský. V obou případech se k dekofeinizaci přistupuje ještě před pražením zrn.

Evropský proces se využívá častěji. Kávová zrna se v tomto případě namáčí do vody a promývají se v dichlormethanu. Ten absorbuje až 97 % kofeinu. Zrna se následně omyjí ve vodě, aby se zbavila chemikálie, a vysuší se. Aroma kávy i její chuť zůstávají do velké míry zachované.

Švýcarský vodní proces nevyužívá chemikálií, čímž je přece jen zdravější. Kávová zrna se v tomto případě louhují v horké vodě a páře. K odstranění kofeinu dochází prostřednictvím filtrů s aktivním uhlíkem. Metoda je účinnější než evropský proces, protože se v tomto případě odstraní téměř 100 % kofeinu. Na druhou stranu bohužel dochází i k částečnému úbytku éterických olejů, což negativně ovlivní chuť i vůni výsledné kávy.

Bezkofeinová, a přece lahodná

Pokud si chcete užít skvělou bezkofeinovou kávu, která chutná a voní stejně dobře jako ta kofeinová, sáhněte po kvalitě. Tu najdete především v nabídce společnosti Musetti.

Dáváte přednost zrnkové kávě, kterou si umelete až těsně před přípravou, aby byla dokonale čerstvá? Pak sáhněte po zrnkové bezkofeinové kávě Musetti Decaffeinato. Směs arabiky a robusty je příjemně sladká, jemně voní a ucítíte v ní převládající tóny vanilky a sušeného ovoce. Můžete si ji pořídit v půl kilovém nebo kilovém balení.

Pokud máte raději kávu už namletou, jejíž příprava je přece jen snazší a rychlejší, vyberte si bezkofeinovou mletou kávu Musetti Decaffeinato. Zakoupíte ji v praktické plechovce, takže se nemusíte bát, že by během skladování ztrácela svoji příjemnou vůni nebo lahodnou chuť.

 

 

 

Zpět do obchodu